Az akkumulátorok fenntarthatósági szempontból megkérdőjelezhetők és kritikusak, a mindennapi életünk számos folyamatához azonban szükség van rájuk. Gondoljunk csak a közlekedésre, ahol még az elektronikus változatok – amelyek elvileg környezetebarát alternatívát kínálnak – sem boldogulnak az esetek többségében hagyományos ólomakkumulátorok nélkül. (Ezek úgynevezett tartalékakkumulátorokként szolgálnak a fenntarthatóbb közlekedési megoldásokban.)
Az elektromos autó fenntarthatósága vagy szén-dioxid-kibocsátása összességében csak hosszú távon kifizetődő. Ennek oka, hogy a gyártáshoz továbbra is sok energiára van szükség, és ezt csak a vezetés során elért kibocsátás-megtakarítással lehet ellensúlyozni. Minél zöldebb a felhasznált villamos energia, annál gyorsabban megtérül az elektromos autó megvásárlása. Az azonban elmondható, hogy az elektromos autók összességében jóval kevesebb üvegházhatású gázkibocsátást okoznak, mint a belső égésű motorok. (Az ifeu adatai szerint ez a szám a jövőben még tovább fog csökkenni. Forrás: BMU – How environmentally friendly are electric cars? January 2021). Gond viszont itt is van.
Mi a gond az elektromos autókkal?
Az elektromos autókban többnyire használt lítium-ion akkumulátorok igen nagy energiasűrűséggel és élettartammal rendelkeznek, az ártalmatlanításuk viszont kockázatos. Újrahasznosításuk még nem annyira kiforrott, mint az ólom-sav (a legtöbb hagyományos gépjárműben ezt a típust használják) akkumulátoroké. A bennük felhalmozódó elektrolit ugyanis szennyezheti a környezetet, mivel gyúlékony és mérgező anyag, ezért továbbra is új, ökológiailag jobb megoldásokat kell keresni. Nem beszélve arról, hogy a jövőben jelentős hiány alakulhat ki a lítium és a kobalt nyersanyagokból.
De mi a helyzet az otthoni elemekkel, akkumulátorokkal?
Mindenkinek van otthon eleme, csak nem mindegy, hogy eldobható vagy újratölthető. Ez utóbbi inkább környezetbarát választás, hiszen egy újratölthető elemet akár 500-1000-szer is használhatunk, míg az eldobhatókat csak egyszer.
Bár az elmúlt években folyamatosan nőtt az újratölthető elemek aránya, az eladott elemek 70 százaléka még mindig eldobható. Ma már mindenkinek van töltőkábele az okostelefonokhoz, laptopokhoz és más eszközökhöz, tehát jó lenne, ha az újratölthető elemek töltője is ugyanilyen könnyen hozzáférhető lenne a konyhai fiókban.


Az akkumulátoroknak a gyűjtőközpontban a helyük
A legtöbb használt elemet nem megfelelően ártalmatlanítják és csak alig több mint a felét (52 százalékát) juttatjuk vissza a gyűjtőrendszerbe, pedig az elemeket könnyű és fontos is újrahasznosítani. A használt elemeket nem szabad a háztartási hulladékba dobni a bennük lévő káros anyagok miatt, tehát igenis el kell mennünk az üzletekben található gyűjtődobozokig.
Egy másik dolog, amiről gyakran megfeledkezünk, hogy a régi elemeket ki kell szerelni az elektromos készülékekből, mielőtt ártalmatlanítjuk őket. Máskülönben tüzet okozhatnak az ártalmatlanító létesítményekben.
Fontos tippek otthonra
- Az akkumulátorok akkor is lemerülnek, ha nem használják őket. Ezért a legjobb, ha évente egyszer feltöltjük őket.
- Az újratölthető akkumulátorok, elemek élettartama is korlátozott. Körülbelül öt év után teljesítményük jelentősen csökken, ezért csak annyi elemet vásároljunk, amennyire valóban szükségünk van.
- Ne tároljuk az akkumulátorokat túl meleg vagy túl hideg hőmérsékleten, mert akkor elveszítik töltésüket. A szobahőmérséklet az ideális.
- Ne használjunk sérült, deformált vagy szivárgó elemeket. Amilyen hamar csak lehet, vigyük el azokat egy gyűjtőhelyre.
- A régebbi akkumulátorok még mindig tartalmaznak higanyt és kadmiumot. Ezek a nehézfémek nagyon mérgezők. A legjobb, ha minél hamarabb elvisszük őket is egy gyűjtőközpontba, ahol az újratölthető elemeket és akkumulátorokat egyaránt visszaveszik. Az ártalmatlanítás ingyenes.
