Szerintünk viszonylag ritkán, sajnos túl ritkán esik szó arról, hogy, amiket hordunk, az milyen hatással van a természetre. Tudtad, hogy a textilipar globálisan az egyik legszennyezőbb iparág? Becslések szerint a cipőgyártással együtt a textilipar felelős a globális szén-dioxid-kibocsátás 10 százalékáért – ezt több mint a nemzetközi légi- és hajóközlekedés együttes kibocsátása. Kevesen tudják, hogy a vizekbe, folyókba és a levegőbe kerülő, rendkívül káros mikroműanyagok egyik fő forrása nem a szemetelés, hanem egyszerűen a műszálas ruhák rendszeres mosása. Évente 0,5 millió tonna mikroműanyag jut így a tengerekbe a mosásból, ami az összes mikroműanyag-szemét több mint harmada. Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy egy sima pamutpóló elkészítéséhez 2700 liter vizet használnak fel, ami nagyjából megegyezik egy felnőtt ember 2,5 éves ivóvízfogyasztásával.
Természetesen szükséges ruházkodnunk, de sokat tehetünk a jövőnkért és a teremtett világért, ha átgondoltan vásárolunk, valamint, ha nem a fast fashion (https://index.hu/belfold/2021/09/10/divat-fast-fashion-tudatos-vasarlas-kornyezetvedelem/) iparágat erősítjük a pénzünkkel, hanem használtruha vagy vintage boltokból szerezzük be „új” kedvenceinket. Ha pedig egy ruha elszakad vagy egyéb sérülést szenved, mindig igyekezzünk megjavíttatni. Abban az esetben, ha menthetetlen, ruhagyűjtő konténereket érdemes felkeresni, a kommunális kukákba való kidobást mindenképp kerüljük el. Egyre népszerűbbek a gardróbcsere programok is, valamint rászorulóknak is mindig lehetőségünk van adományozni még jó állapotú, de megunt viseleteink.
Ne feledjtétek, hogy a mindennapi látszólag apró szokásaink, döntéseink alakítják bolygónk jövőjét, nagyon sokat tehetünk egyéni szinten is!
Hogy bátorítsalak titeket a használtruhaboltokra, alább képen láthatjátok a legutóbbi turi utam eredményét, amelyet potom pénzért sikerült beszerezni.
Az élet ajándék, vigyázzunk rá!
Írta: Szekeres Tímea
Foto: Szekeres Timea