A belvíz problémái, különösen az esős évszakokban, komoly kihívások elé állítják a környezetvédelmi és mezőgazdasági szektorokat. A helyi közösségeknek és önkormányzatoknak aktívan részt kell venniük a megoldások kialakításában, melyek nem csak a belvízkárokat csökkentik, hanem elősegítik a fenntartható vízkezelést is.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság jelentése alapján tudható, hogy hazánk közel fele síkvidéki terület, és mintegy egynegyede mély fekvésű, ahol a víz nem tud természetes úton lefolyni. Ezek a területek hosszú vagy időszakos időre belvízzel telítődnének, ha nem lennének belvízvédelmi művek.
Belvízhelyzet Magyarországon
Magyarország 45 ezer négyzetkilométeres síkvidéki területének 60 százalékát jelentős mértékben veszélyezteti a belvíz. A kis lejtőjű területeken a víz lefolyása lassú, ami megnehezíti az elvezetést.
Káros belvíz akkor keletkezik a talaj felső rétegében, amikor a talaj pórusai vízzel telítődnek. Ez a kedvezőtlen meteorológiai és vízjárási tényezők hatására történik, például hirtelen hóolvadás vagy kedvezőtlen csapadéktevékenység esetén, valamint magas talajvízállás következtében, amikor a talajvíz a felszínre emelkedik.
A belvízi veszélyeztetettséget Magyarországon a Pálfai-index segítségével értékelik, eszerint Magyarország az I. – IV. kategóriákba sorolható. (A Pálfai-index egy relatív mutatószám %-ban, amely számszerűen kifejezi egy adott terület belvízi veszélyeztetettségét.) Ez a mutatószám fontos eszköz a belvíz problémák mértékének és kiterjedésének felmérésére, segítve a szükséges intézkedések meghozatalát a vízelvezetés és a veszélyeztetett területek védelme érdekében.
Tévedés azt hinni, hogy a belvíz problémái csak mezőgazdasági területekre korlátozódnak, belvíz a belterületen is előfordulhat. Ilyenkor a talajvíznek kiemelkedő szerepe van, mivel magasabb szintre emelkedve korlátozza a talaj vízfelvevő képességét, és hosszú időre tartó elöntéseket eredményezhet, különösen a települések mélyebb részein, például a családi házas területeken.
A belvíz kihívásai
A belvízkárok tehát elsősorban az intenzív esőzések vagy hosszan tartó esős időszakok miatt, illetve a tél elvonultával jelentkeznek. Az elárasztott területek különféle problémákat okoznak, beleértve az infrastruktúra károsodását, a termőföldek veszteségeit és az életminőség csökkenését a helyi közösségekben.
Az elmúlt években a változó éghajlat és az extrém időjárási események miatt a belvízkárok gyakorisága is növekedett, ezért kiemelt fontosságú, hogy fenntartható módon kezeljük a belvíz problémáit és aktívan részt vegyünk a megelőzésben és a helyreállításban.
Forrásás: Országos Vízügyi Főigazgatóság
Helyi közösségi megoldások – 4 tipp
- Közösségi tisztítóakciók: Az egyik leghatékonyabb módja a belvízkárok kezelésének a közösségi tisztítóakciók szervezése. A helyiek összefogva tisztíthatják meg a csatornákat, patakmedreket és egyéb vízgyűjtő területeket, ezáltal csökkentve az esetleges vízszintnövekedés okozta károkat.
- Zöld infrastruktúra kiépítése: A zöld infrastruktúra, mint például zöld tetők, növényekkel borított területek és fák telepítése, segíthet a talaj vízfelvevő képességének növelésében. Ezáltal csökkenhet a lezúduló esővíz mennyisége, minimalizálva a belvízkárok kialakulásának esélyeit.
- Esővízgyűjtő rendszerek: Az esővíz gyűjtése és újrahasznosítása szintén fontos tényező. A közösségeknek ösztönözniük kell az otthoni esővízgyűjtő rendszerek telepítését, amelyek segítenek csökkenteni az esővíz hirtelen lezúdulását és támogatják a helyi vízháztartás kiegyensúlyozását.
- Tájépítészeti projektek: A helyi önkormányzatoknak támogatniuk kell a tájépítészeti projekteket, amelyek célja a vízterelés és víznyelés lehetőségeinek optimalizálása. Újító tervezési megoldások alkalmazásával elősegíthető a területi vízgazdálkodás hatékonyságának növelése.
A belvízkárok gazdasági és környezeti hatásai
A belvízkárok súlyos gazdasági következményekkel járnak. Ahogyan említettük, a termőföldek károsodása, az infrastruktúra felújítási költségei (pl. vasúti sínek javítása, talpfák cseréje, gátak építése, renoválása), valamint az életminőség romlása mind negatív hatásokat eredményeznek. Emellett az ilyen események környezeti hatása is jelentős, mivel a szennyezőanyagok a vízben terjedhetnek, károsítva a vízi világ ökoszisztémáját.
Az összefogás és a fenntartható megoldások alkalmazása révén viszont elérhetünk egy olyan jövőt, ahol a belvízkárok minimálisra csökkennek és a vízgazdálkodás hatékony és környezetbarát módon történik.
A belvízkárok kezelése nemcsak egy probléma, hanem egy lehetőség is a közösségek számára, hogy összefogjanak és megvalósítsanak olyan intézkedéseket, amelyek hozzájárulnak a fenntartható jövőhöz. Tegyünk közösen érte!
Mit teszünk mi a Roll Naturalnál?
Munkatársak napi szinten foglalkoznak a környezet védelmével és hazánk kulturális értékeinek megóvásával úgy, hogy mindannyian egy jobb és élhetőbb élet vízióját tűztük ki magunk elé. Fő célunk a Földünk védelme, a természet és környezet, a kulturális értékek megóvása, hiszen bolygónk élhetőségének védelme a mi életünknek és a következő generációk létezésének elengedhetetlen forrása. Ehhez számos programot szervezünk és különböző szolgáltatásokat nyújtunk.
Ismerj meg bennünket és csatlakozz küldetésünkhöz!