Az ételpazarlás nemcsak pénzügyi szempontból, hanem a környezetvédelem és fenntarthatóság szempontjából is komoly problémát jelent. Magyarországon évente csaknem 1,8 millió tonna ételhulladék keletkezik, aminek a legnagyobb része a háztartások konyhájából jön. Ez azt jelenti, hogy fejenként átlagosan 68 kg élelmiszert dobunk a kukába, miközben az UNESCO adatai szerint szegényebb országokban évente 25 millió gyerek hal meg éhínségben. A szemétként végző élelmiszer nemcsak anyagi veszteséget jelent a családok számára, hanem óriási nyomást gyakorol a környezetre is. Ebben a cikkben részletesen körüljárjuk az ételpazarlás jelenségét, kitérve a kiváltó okokra, a következményekre, valamint tippeket és ötleteket kínálunk az ételek újrahasznosításra is.
Ételpazarlás
Az ételpazarlás kihívásai összetettek és sokrétűek. Egyik fő oka az élelmiszertermelés során felmerülő veszteség (~39%), amely a mezőgazdasági termények betakarításától kezdve egészen a szállításig és a tárolásig terjed. A termények betakarítása során jelentős mennyiségű gyümölcs és zöldség megy kárba, mivel vagy nem felelnek meg a kereskedelmi szabványoknak, vagy sérültek. Sajnos nem készül mindenből gyümölcs-vagy zöldséglé, és nem használható fel minden takarmánynak sem. A szállítás és tárolás során további veszteségek merülhetnek fel, például az élelmiszerek romlása vagy megsérülése miatt.
Emellett a fogyasztói oldalon is jelentkeznek kihívások (~41%). A fogyasztók gyakran túlbecsülik az ételadagokat, vagy impulzívan vásárolnak olyan élelmiszereket, amelyeket végül nem is fogyasztanak el teljes egészében. Ennek oka kereshető az élelmiszeripar marketingkampányaiban is, mivel gyakran ösztönzik a fogyasztókat arra, hogy nagyobb tételben vásároljanak, miközben az adott étel például gyorsan romló…
Nem beszélve az előre csomagolt élelmiszerekről, amelyekkel extra hulladékot termelünk, vagy a gyorsételekről, amelyek károsan hathatnak az egészségünkre.
Az ételpazarlás következményei
Az ételpazarlásnak súlyos gazdasági következményei vannak mind a háztartások, mind a vállalatok, mind az egész nemzetgazdaság számára. Sokszor felesleges élelmiszerekre költünk, amelyek nagyon megterhelik a pénztárcánkat, plusz az élelmiszerek kidobása, azaz a szemétszállítás is költségekkel jár. A régi időkben még tudták, hogyan ne termeljenek szemetet. Az ételeket újra feldolgozták, kreatívan felhasználták, a gyümölcsök, zöldségek minden részét hasznosították. Néhány évtizeddel ezelőtt kukák sem voltak szinte a háztartásokban, mert mindent képesek voltak az emberek újrahasznosítani. Ezzel szemben mi van most? Szeméthegyek, hulladéktermelés, és mindez köszönhető az ételpazarlásnak is.
A vállalatok számára az ételpazarlás a termelési folyamat során felmerülő veszteségek formájában jelentkezik (~20%). Az élelmiszerek előállítása és feldolgozása során keletkező hulladék nemcsak anyagi veszteséget jelent a vállalatoknak, hanem negatívan befolyásolja a termelés hatékonyságát és erőforrás-felhasználását is. Ez komoly problémát jelent környezetvédelmi szempontból is.
Az élelmiszer-hulladék hatalmas szén-dioxid-kibocsátással jár, valamint a szerves anyagok lebomlása során metán, és egyéb erős üvegházhatású gáz szabadul fel. Az ételpazarlás ráadásul növeli az energiafelhasználást is, hiszen az élelmiszerek előállításához, szállításához és tárolásához is jelentős mennyiségű energia szükséges.
Tippek az ételpazarlás csökkentésére
Ne feledd! Az ételek újrahasznosítása kulcsfontosságú a fenntartható életmód kialakításában. Nemcsak pénzt takaríthatunk meg vele, hanem csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat is.
- Tervezd megelőre az otthoni menüt.
- Készíts mindig bevásárlólistát, hogy tényleg csak a szükséges élelmiszereket vedd meg.
- Ha észreveszed, hogy az élelmiszer hamarosan lejár, fagyaszd le. Így később még felhasználhatod.
- Készíts új ételeket a maradékokból: leveseket, zöldségfasírtot, rakott ételeket vagy salátákat. Meg fogsz lepődni, milyen jóízű ételkölteményekre leszel képes.
- A komposztálás segít csökkenteni az élelmiszer-hulladékot, közben pedig természetes tápanyagokkal láthatod el a kertedet vagy a cserepes növényeid földjét. Komposztálni ma már a városokban, sőt megfelelő edényekkel a lakásban is lehet.
Mindannyiunk felelőssége, hogy tudatosabban és hatékonyabban kezeljük az élelmiszereinket, hogy csökkentsük az ételpazarlás mértékét és pozitív hatást gyakoroljunk a környezetre.
Csatlakozz missziónkhoz és élj te is környezettudatos és társadalmilag felelősségteljes életet! Kövess bennünket Facebookon is.